NASCA - Csatornzott sivatag?
A Nasca-i sivatag a vilg egyik legszrazabb vidke! m eddig senki sem szentelt kell figyelmet annak a tnynek, hogy ez a szinte teljesen lakatlan vidk: "be van csatornzva"!
Nemrg mg az Orig egy topic-jban – sajt megtlsem szerint - szernyen s visszafogottan vitzkedve bizonygattam, hogy az ismert tnyek alapjn szerintem ltezett a Fldn n. „elz civilizci”, amelyet - klnbz okok kvetkeztben - elfelejtettnk. Erre utalnak a megmagyarzatlan technikai eszkzk, mint az antikytherai lelet, vagy az egyiptomi madr-replgp, ill. a H-modul csereszabatos pteleme Tiahuanaco-ban. Akr mindegyik nll rst rdemelne.
De most msrl, tn mg rdekesebb gyrl rnk. Az jdonsg, hogy felfedeztem magamnak a perui Nasca sivatagot, illetve annak egy igen titokzatos, eddig szmomra is ismeretlen jellemzjt.
Persze itt nem a gigantikus, keletkezsk szerint megmagyarzhatatlannak hitt rajzolatokra gondolok, amelyek mr szinte minden rdekld szmra ismertek. A pk, a majom, szmos madr brja sokszor bejrta mr a vilgot, mita a Dl-Amerika felett megindul lgi kzlekeds rsztvevi felfedeztk a mai ember szmra a rajzolatokat. Magam is jrtam ott, Bolvia s Peru jelents ltvnyossgait szemgyre vve alkothattam vlemnyt. Meg is rktettem egy knyvben, amellyel invitltam potencilis olvasimat: „Utazzanak velem …Bolviba, Peruba”(jobban jrnak!). Hanem egy teljesen j vonatkozsra a trsgnek, - mely bizonyra nem kzismert - arra, hogy a sivatag, a vilg egyik legszrazabbnak tartott vidke: „csatornzva van”!
A kpen egy csatornanyls, vagy kt, n.”puguio” lthat, amely egy kt, igazn jl kiptett, s ma is megkzelthet vzvteli lehetsget nyjtva.
Egyik legutbbi knyvben Daniken is rt rla, s t, mint szmos klnleges dolog felfedezjt ezrt elismers illeti. Egyelre nem rdemes llst foglalni az irnyban, vajon ltalnos elmlete, tudniillik hogy az istenek „fldnkvliek” voltak, mennyire igaz, vagy sem.
Oly keveset tudunk az emberisg mltjrl – fknt a trtnelem elttrl, s ahol nem volt rsbelisg, vagy megsemmisltek az emlkei ott ez az id akr a kzpkorig is benylhat.
E krdst teht nem tudjuk – tn nem is akarjuk - vglegesen eldnteni. Marad az eredeti krds.
Teht a Daniken knyvben emlitett puquiok, azok a sivatagban tallhat kutak, amelyek ma is tiszta, friss vizet szolgltatnak az ott lknek. Br gy tnik azok sem nagyon hasznljk ki e lehetsget. Egyszeren elfelejtdtt! Ahogy szmos egyb dolog is a mltbl.
Pedig a jl tervezett mrnki ltestmny bizonythatan a prekolumbinus idkbl szrmazik. Azaz mr legalbb 500 ve – de inkbb tbb - ll s szlltja ma is a friss vizet, mikzben a Nasca foly (Rio Nasca), valamint a Rio las Trancas teljesen elszennyezdtt vzfolys a csatornhoz kpest. A mellkelt brn ltszik, milyen elven mkd milyen konkrt ptmnyek, kfalak testestik meg a tbb tz kilomter hosszsg dnt tbbsgben fldalatti ltestmnyt. Teht meghatrozott mlysgben, mintegy 6-10 mterrel a fldfelszn alatt hzdik egy mintegy 70x70 centimteres csatorna, amelybe helyenknt centrlis lejrat aknaszer kutakon keresztl lehet lejutni. Ezeket jellik a fentrl szkl tlcsrszer rajzolatok az brn.
Teht a hegyekbl, ill. fld alatti forrsokbl sszegyjtve a nedvessget jut el a gravitcis elven alapulan a vz a tvoli helyekre.
A csatornzott vzvteli lehetsg kikszbli az ess vszakhoz val szksgszer ktdst, hiszen segtsgvel akr az ntzst is egsz vben megvalsthatnk, mert llandan szolgltatja a friss vizet. Nem emltettem mg, de azt hiszem jellemz az ptmny mszaki sznvonalra, hogy az ptett hlzat tszeli alulrl a Ri Nasca medrt is, teht nemcsak egyszeren egy lemlytett, jl kikvezett, majd dntrszben befedett reget kell elkpzelnik.
Vajon ki pthette ezt a mesteri alkotst, mely vszzadokkal ltrehozsa utn is – dacolva minden idjrsi s geolgiai hatsnak – jl mkdik?
A vilghln is igen kevs az informci errl a tmrl, de nhny vlemnyben megfogalmazdik, hogy a Chimu-birodalom mrnkei lehettek az elkvetk.
Ezen erteljesen elgondolkodva magam el vettem a trkpet s az si Peru kultrit bemutat hatalmas atlaszt is.
A Chimu birodalomrl tudni kell, hogy az inkk ltal val leigzsukig, teht mintegy 1100-1450-ig, az n. ”ksi tmeneti korszakban” ltek s mkdtek a Csendes-cen melletti partszakaszon, a Costn. k is magukba olvasztottak tbb kisebb kirlysgot, pldul a chancay-t, de a ktsgtelenl fejlett fmmegmunkls, kermia s textiltermels fzdik nevkhz. (Majd azt rtam, hogy ipar, mert az ez idszakban tmegess vl kermia-hasznlat jelents mennyisgi nvekedst idzett el, ugyanakkora trgyak minsgt s dsztettsgt sznvonalban visszavetette!)
k lettek volna? Az atlasz a birodalom dli hatrnak elterjedtsgt, azaz terlett jval szakabbra jelli, mint ahogy a csatornzott Nasca-fennsk fekszik. Hinyzik legalbb 300 kilomter a kt terlet kztt.(a srga s a zld terlet - elbbi a chimu birodalom, utbbi a Nasca vidk)
Bisambrban – ezt a teleplst 1:2.500.000 lptk Magyarorszgon beszerzett s eddig jnak hitt trkpem nem is ismeri -, lltlag nem is oly messze Nasca teleplstl az Antonini mzeum terletn, az archeolgiai parkban megtekinthet az si ptk ltal htrahagyott mrnki ltestmny egy darabja. De ettl mg mindig nem lettnk okosabbak, csak azt ltjuk, hogy mindentt azonos technolgival, jl kikvezett csatornkban folyik a magasabb terletekrl az alacsonyabbak fel eljuttatott nedvessg.
Taln mg az eddigieknl is rdekesebb vonatkozs, hogy a csatornzott sivatagra utalnak egyes vlemnyek szerint a Nasca fensk rajzolatai. Azaz megfelel jelek jellik a vzkivteli helyeket, a csatornk elhelyezkedstt, stb. Ha ez gy van, e gondolat messzire vezet. Mert akkor a j chimu szakiknak vagy partnereiknek kellett rendelkezni a kzpkorban repl eszkzkkel, amelyekrl ttekintve a terepet megllapthattk, hol kell/lehet – esetleg – leszllniuk vzrt. Vagy hol nem szabad leszllniuk, mert ott csatorna hzdik. Folytathatjuk a tallgatst, de ennek nincs sok rtelme. Mielbb szksges lenne a csatornk ptsnek – a tallgatsoknl - pontosabb idejt meghatrozni legalbb rdiokarbonos eljrssal. Br ez sem precizis, de legalbb hozzvetleges pontossg lenne (bizonyos trshatrokon bell) az pts idejt tekintve.
Ha ez megvan kiss nyugodtabban dlhetnnk htra az emberi kultra mltjt illeten, ha ugyan a kapott rtkek belefrnek a tudomny elfogadott idrendjbe.
Ha meg nem, marad az agyonhallgats... |